Заголовок сторінки

Останнім часом актуальною проблемою є те, що мешканці відомчих будинків розраховуються за електроенергію з балансоутримувачем на підставі показників загальнобудинкового обліку, а балансоутримувач в свою чергу розраховується за спожиту електроенергію з ПАТ «Черкасиобленерго» на підставі укладених договорів на постачання електроенергії. Товариство не має договорів з мешканцями житлових будинків відомств.

Розрахунки за спожиту електричну енергію мешканцями відомчих будинків здійснюється власниками відомчих будинків згідно з договорами на постачання електричної енергії, укладеними між відомством та ПАТ „Черкасиобленерго”. Мешканці відомчих будинків в свою чергу розраховуються за спожиту електроенергію із власником відомчого будинку.

В першу чергу це відбивається на витратах мешканців. Тарифи для категорії споживачів „населений пункт”, до яких відносяться споживачі будинків із загальнобудинковим обліком, є вищими, ніж тарифи для категорії споживачів „населення”.

Мешканці відомчих будинків, в яких відсутній поквартирний облік електроенергії, розраховуються за електроенергію з балансоутримувачем (власником) будинку за тарифами для категорії споживачів „населений пункт”
(п.2.1 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затверджений Постановою НКРЕ України від 10.03.99р. № 309 з подальшими змінами та доповненнями, надалі — Порядок).

Згідно з п.2.2 Порядку, відпуск електроенергії споживачам категорії „населений пункт” (крім гуртожитків сімейного типу) проводиться за тарифом 36,48 коп. з ПДВ за 1 кВт/год.

Для порівняння: для споживачів категорії „населення” встановлені тарифи 28,02 коп. з ПДВ за 1 кВт/год спожитої електроенергії до 150 кВт/год на місяць, і 36,48 коп. з ПДВ за 1 кВт/год — електроенергія, спожита понад 150 кВт/год на місяць.

Відомства не завжди виконують свої договірні обов’язки щодо розрахунків за спожиту електричну енергію і ПАТ «Черкасиобленерго», згідно з чинним законодавством України зобов’язане проводити заходи щодо припинення електропостачання боржникам. В цьому випадку страждають мешканці відомчих будинків та особливо гуртожитків, які справно сплачують за спожиту електроенергію відомству (балансоутримувачу).

Вихід з цієї ситуації є – це проведення розпуску загальнобудинкового обліку електричної енергії і переведення мешканців відомчих та колишніх відомчих житлових будинків на прямі розрахунки за спожиту електроенергію з ПАТ «Черкасиобленерго», яке здійснюється на підставі Правил користування електричною енергію та Правил користування електричною енергією для населення. Проведення розпуску загальнобудинкового обліку електроенергії й облаштування поквартирного обліку електроенергії здійснюється за кошти балансоутримувачів будинків.

Відповідальність за проведення розпуску загальнобудинкового обліку і облаштування поквартирного обліку електроенергії покладена на балансоутримувачів будинків. І лише при стовідсотковому виконанні процедури розпуску загальнобудинкового обліку будуть проводитись прямі розрахунки мешканців за спожиту електричну енергію з ПАТ «Черкасиобленерго».

Саме від активності та ініціативи балансоутримувача будинку – чи це відомство, чи ОСББ – залежить, як швидко мешканці перейдуть на прямі договори і поквартирний облік електроенергії.

Трохи інша ситуація складається у тому випадку, коли будинок має статус гуртожитку.

Згідно роз’яснення Національної комісії регулювання електроенергетики України (лист від 05.05.2010 р. N 2639/11/17-10) укладення прямих договорів про користування електричною енергією між енергопостачальною компанією та мешканцями гуртожитків можливе лише за умови набуття гуртожитком статусу житлового будинку та приведення поквартирного обліку та внутрішньобудинкових електричних мереж у відповідність до вимог нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів, а саме, документального оформлення права власності або користування за мешканцями будинку, реконструкції електричних мереж та схеми розрахункового обліку електричної енергії з метою забезпечення окремого обліку за кожним з об'єктів права власності (об'єктом споживача) та загальнобудинкових потреб (на технічні цілі), а також визначення житлово-експлуатаційної організації, відповідальної за утримання внутрішньобудинкових електричних мереж.

При цьому, згідно п. 8 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357, прилади обліку електричної енергії мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг з встановлення оплачена:

а) для новозбудованих будинків - забудовниками;

б) у разі розділу обліку електричної енергії - організаціями, які здійснюють розділ обліку.

Закрыть