Заголовок сторінки

Електрифікація Уманщини почалась весною 1913 року з будівництва дизельної електростанції на території нинішнього Оптико-механічного заводу. 14 липня 1914 року в місті Умань було увімкнено першу на Уманщині дизельну електростанцію потужністю 339 кВт. Електроенергія подавалась тільки в будинки багатих верств населення. Довжина перших ліній електропередач складала 3,2 км.

У 1939 році потужність електростанції становила 1124 кВт, а довжина вже сягала 100 км. Електростанція працювала з настанням темноти і до часу ночі.

У період Великої Вітчизняної війни електростанція та 50% ліній електропередач було виведено з ладу. З 1944 року по 1945 рік було відремонтовано дизельну електростанцію та відновлено електромережі. Електроенергія подавалась 4 години ввечері та 2 години ранком.

З 1952 року колектив Уманської електростанції працює над виготовленням проектної документації для будівництва Уманської ТЕЦ потужністю 12 тис кВт. У червні 1959 року завершується будівництво другої черги ТЕЦ з установкою парового котла потужністю 6 тис кВт*год. Загальна потужність Уманської ТЕЦ сягає 12 тис кВт*год. У березні 1962 року на території ТЕЦ будується підвищувальна електростанція на напругу 6/35 кВ потужністю 3200 кВт*год. В 1963 році будується друга підвищувальна електростанція на напругу 6/35 кВ потужністю 5600 кВА. Радіус дії Уманської ТЕЦ на напрузі 35 кВ досягає 80 км.

У 1964 році додатково встановлюється енергопоїзд потужністю 3 тис кВт. Потужність електростанції сягає 15 тис кВт.

Починаючи з 1978 року і до 1991 року розвиваються електричні мережі Уманського підприємства електромереж.

У 1995 році в енергетиці України проведено реорганізацію. Таким чином Уманське підприємство електромереж починає підпорядковуватися ВАТ «Черкасиобленерго». У 2006 році введено в дію РП-25 з двома трансформаторами по 630 кВА. У 2008 році введено в дію КЛ-10 кВ довжиною біля 8 км від ЗРУ-10 кВ ПС-150 кВ «Умань» до РП-23.

За 2009-2012 рр. на капітальні ремонти повітряних ліній 10-0,4 кВ підстанційного обладнання вкладено більше 1 млн грн. Втілюється в життя поступовий перехід абонентів на електронні лічильники, яких встановлено 36 тисяч штук. Також встановлено близько 3 тисяч контейнерів з лічильниками в доступних для огляду місцях, підключення яких здійснено ізольованим дротом.

У період початку антитерористичної операції працівники відокремленого структурного підрозділу Уманських енергетичних мереж, мобілізувавши всі сили, захищали рідні українські землі. Від енергетичних мереж було направлено 17 працівників на схід країни. Усі вони отримали звання «Учасник бойових дій». Ті, хто залишався на робочих місцях, морально та всіляко матеріально намагалися підтримувати захисників, а сьогодні – пишаються ними. У непрості часи, впродовж 2017 року, які ознаменувалися майже піврічною заборгованістю по заробітній платі, колектив Уманських енергетичних мереж, підтримуючи страйковий осередок ПАТ «Черкасиобленерго» та профспілки, неодноразово виїздили до міста Києва та міста Вінниці з вимогами зняти старе керівництво, яке і спричинило великі борги, та виплатити заробітну плату за попередні місяці. 

Для забезпечення надійності, якості та безперебійності постачання електроенергії споживачам міста та району Уманськими енергетичними мережами за останні роки, було побудовано 9 нових трансформаторних підстанцій і встановлено 11 трансформаторів. Також було додатково збудовано нові повітряні та кабельні лінії загальною протяжністю – 9,2 км напругою 10 кВ та довжиною 17,8 км – напругою 0,4кВ. Сьогодні в Уманських енергетичних мережах працює 344 особи на чолі з директором Соболенком В.П. – дружній колектив випробуваний важкими часами. Енергомережі мають 9 служб: оперативно-диспетчерська служба; служба ліній (35-150 кВ), служба випробування ізоляції та захисту від перенапруг, служба механізації і транспорту, служба релейного захисту й автоматики, розподільні мережі, служба електропідстанцій (35-150 кВ), служба по забезпеченню виробництва, комерційна служба, бухгалтерія, виробничо-технічна група та консультативний центр. Колектив зберігає добрі традиції та свята. Зокрема, полюбляють у чоловічому колективі вітати прекрасну половину людства – жінок. З відповідальністю та підготовкою беруть участь у конкурсі-огляді виробничих бригад і займають призові місця. Літній сезон розпочинають з відкриття бази відпочинку «Сонячна», що знаходиться у селі Степашки Вінницької області.

З хвилюванням та радістю відзначають День енергетика. Це професійне свято підводить підсумки сумлінної праці та насичених активних буднів, дає можливість проаналізувати результати наполегливих старань.

Закрыть