Заголовок сторінки

14 лютого - День закоханих, але сьогодні ще й неофіційне, але широко відоме у професійних колах свято - День комп'ютерника. Саме цього дня у 1946-му році було запущено перший комп'ютер на ім'я Енік - «прабатька» сучасних ПК. В уяві пересічної людини ІТ-спеціаліст – це такий собі супермен, який вирішує всі проблеми з комп’ютером, ходить у картатій сорочці і обов’язково добре знає англійську мову. Його обов’язки важко описати двома словами, можна впевнено сказати одне – це універсальний боєць, без якого не обійдеться жодне підприємство. Насправді всі вони різні, але основні вимоги для цієї професії єдині – це посидючість і захопленість новітніми технологіями. Сьогодні розкажемо чим «живе» ІТ-служба ПАТ «Черкасиобленерго».У сучасному світі споживач звик отримувати все просто і швидко. Минули часи, коли передати покази лічильника можна було лише стаціонарним телефоном. Зараз для цього існує безліч новітніх технологій. Тому люди швидко опановують різноманітні електронні сервіси та додатки. Однак до того, аби ці сервіси справно функціонували, потрібно докладати чимало зусиль. Саме робота над цим і є однією з найбільш важливих складових роботи фахівців-комп’ютерників. 

Загалом же дирекція з інформаційних технологій та зв’язку охоплює всю цифрову індустрію ПАТ «Черкасиобленерго». Вона включає в себе корпоративну розгалужену комп’ютерну мережу, телефонний зв'язок, усі інформаційні системи, бази даних, комп’ютерне обладнання, захист від кіберзлочинів та кібератак, функціонування веб-сайту Товариства, системи відеоспостереження, системи контролю доступу тощо. Також це постійна та злагоджена робота всіх відокремлених структурних підрозділів у районах Черкащини та їх технічна підтримка. А ще - комунікація та взаємодія з іншими підприємствами.– Загалом це розгалужена по всій області система наших взаємопов’язаних об’єктів, які стовідсотково мають працювати цілодобово, – говорить директор з інформаційних технологій та зв'язку ПАТ "Черкасиобленерго" Олексій Шевченко. – І коли бодай хоч десь у цій системі порушується комунікація – це миттєво виливається в аварійну ситуацію. Тому задачі в нас багатопланові та енергомісткі, але ми вже звикли до такого режиму.

Чим далі, тим більше впроваджуються нові системи цифрового електронного документообігу, з’являються нові стандарти. Тому робота тут не дає можливості розслабитися.

– Ми постійно дбаємо про те, щоб нашим споживачам – як побутовим, так і юридичним – було легше з нами співпрацювати. Це, в першу чергу, забезпечення можливості користуватися електронним кабінетом та різними способами передавати показники приладів обліку, - каже Олексій Олександрович.

Передати покази лічильника можна насамперед через веб-сайт Товариства, на якому розміщується безліч інформації, – це планові і позапланові відключення, новини, нормативна документація, інвестиційна програма, річні плани закупівель. Тому він повинен працювати безперебійно.

– Зараз ми плануємо фактично автоматизувати відображення на сайті аварійних відключень. Працюємо над тим, щоб усе це робилося без втручання оператора, – додає Олексій Шевченко.

Важливою є і робота над білінговою системою, тобто забезпеченням контролерів та інспекторів планшетами, які дозволяють віддалено отримувати доступ до інформації про споживачів електроенергії, стан лічильників, пломб, номер договору, а головне – оперативно отримувати та передавати покази приладів обліку. Це не лише полегшує якість обслуговування, а й спрощує роботу контролеру.

Заступник директора з інформаційних технологій та зв’язку Валерій Вязовик, який і розробляв цей унікальний сервіс, працює у Товаристві вже 7 років. Він займається розробкою нових програмних продуктів і супроводом існуючих.Розробка одного програмного продукту займає від трьох місяців, – говорить Валерій Миколайович. На його робочому столі – два монітори: на одному програмний продукт відображається в такому вигляді як його бачить програміст, а на іншому – в якому він доступний споживачу.

Вадим Коцур працює в Товаристві вже більше двох років на посаді інженера-програміста першої категорії. Всі андроїд-додатки ПАТ «Черкасиобленерго» були створені саме ним. Також він розробив геоінформаційну систему, яка буквально врятувала підприємство.В його робочому кабінеті завжди невеликий творчий безлад. Але саме тут, у такій невимушеній атмосфері, створюються програми корпоративного рівня, забезпечується супровід, підтримка та розробка мобільних додатків. Наразі йде робота над удосконаленням кабінету з приєднання для споживачів. У ньому можна буде відслідковувати статус приєднання до електромереж. 

Вадим прийшов до нас у той самий критичний момент, коли НКРЕКП поставила нам завдання у стислий термін розробити геоінформаційну систему, тобто нанести на карту об’єкти енергетики – всі трансформатори, лінії, підстанції. Вона повинна була відповідати вимогам Постанови і це був великий обсяг роботи, – розповідає Олексій Шевченко.

Провідний інженер-програміст служби IT В’ячеслав Захарченко – той, хто захищає сайт Товариства від вірусних атак та дбає про його якісне функціонування. Зокрема, зараз багато уваги приділяється веб-сайту компанії, йде робота над удосконаленням його адаптації для мобільних пристроїв і планшетів.

Робочий день В’ячеслава Захарченка починається з перевірки серверів та програм – чи немає ніяких збоїв у їхній роботі.– Багато часу приділяється і антивірусному захисту, – говорить він. – На підприємстві використовується централізований ліцензійний антивірусний захист усіх комп’ютерів працівників. Значна увага приділяється надважливим програмам, які потребують особливого захисту. Це важливо на випадок масових вірусних атак. 

На питання, чи обов’язково IT-спеціалісту знати англійську мову, відповідає коротко – хоча б основні поняття і терміни «айтішник» знати все ж повинен. При цьому додає – на його думку, попри існуючі уявлення про те, що гуманітарій не може стати комп’ютерником, цю професію при бажанні може опанувати кожен.

Начальник відділу служби інформаційних технологій Віктор Калінін розповідає, що разом із колегами займається підтримкою білінгової системи.– На даний час ми займаємося адаптацією та вдосконаленням уже існуючого сервісу, а також працюємо над розробкою автоматизацій для спрощення і прискорення роботи. Крім того, постійно розробляємо нові системи, – каже він. – Якби наш відділ не працював пару днів, це б відразу помітили і споживачі, і працівники Товариства, адже до нас постійно надходять звернення із районів – по телефону, електронній пошті. Проблеми різного характеру – складніші, простіші, із людським або технічним фактором. Бувають спокійніші дні, коли кількість звернень незначна, а буває так, що телефони не змовкають.

Окремим досягненням Товариства у напрямку роботи зі споживачами є кол-центр, який у цілодобовому режимі приймає дзвінки від жителів області. Одним із завдань дирекції з інформаційних технологій та зв’язку є підтримка і налагодження роботи його програмно-апаратного комплексу.

Зараз кол-центр налічує 12 робочих місць. Постійно працює інформаційне табло, на якому чітко видно, скількох абонентів прийняв той чи інший оператор та скільки людей знаходяться у черзі.

Провідний інженер ІТ-служби Антон Коваль розповідає, що впроваджене ними програмне забезпечення сприяло підвищенню пропускної спроможності кол-центру та дозволило покращити рівень сервісу.Наразі більше 50 абонентів можуть знаходитися в черзі, слухати інформацію, передавати в голосовому чи автоматичному режимі покази, спілкуватися з операторами. Тому в порівнянні з минулими періодами кількість дзвінків збільшилася. 

Розгалужене меню системи самообслуговування при дзвінках певною мірою спрощує прийняття інформації. А найголовніше – це забезпечення безперебійності роботи кол-центру у пікові періоди передачі показів лічильника. Скільки б абонентів не телефонували, – а кількість іноді доходить фатальна – оператори справляються.

Як бачимо, робота комп’ютерника досить багатогранна і потребує уважності, зосередженості та креативного мислення. І не лише для виконання повсякденних завдань, а і для створення новітнього продукту.

– Зазвичай, створюючи новий продукт, ми намагаємося не робити гучних анонсів, адже формат роботи нашого підприємства – це вже готова завершена послуга. При цьому, коли з’являється щось нове, всі швидко забувають про те, що вже наявні сервіси, такі як той же кол-центр, потребують значної технічної підтримки. Тож поки нові сервіси ще в розробці, ми обов’язково дбаємо про вже існуючі, вдосконалюємо їх, покращуємо, додаємо нове. Адже одне із наших головних завдань – це все підтримувати, – резюмує Олексій Шевченко.

Голова правління ПАТ «Черкасиобленерго» пригадує, який занедбаний стан був у галузі інформаційних технологій у компанії в 2017-му році і поділився тим, яких глобальних змін та результатів вдалося досягти за цей час.

- Ми зробили колосальний прорив за ці майже три роки, ніби з кам’яного віку перенеслися в 21 сторіччя. Я і нині з подивом пригадую, що у 2017-му звіти з відокремлених структурних підрозділів привозили на картах пам’яті. Всі РЕМи жили окремим життям, не було навіть внутрішньої мережі та електронного документообігу, як так? Звичайно, в тих умовах відсутності фінансування, заборгованості по заробітній платі, страйках та численних акціях із відстоювання Товариства, було дуже важко, практично нереально в короткі строки надолужити, створити та впровадити програми, системи та сервіси, які в принципі були нормою сучасності. Та попри все, нам вдалося все і навіть більше! Ми зібрали прекрасну команду фахівців з ІТ, які стали не просто працівниками, а важливою частиною нашої великої родини ПАТ «Черкасиобленерго». Власними силами розробили всі продукти, якими користуються як працівники, так і споживачі, і цим зекономили десятки мільйонів гривень компанії. Нині у нас є всі сучасні сервіси для передачі показів: особисті онлайн кабінети побутових та юридичних споживачів та кабінет з приєднання, паблік чат у Viber, швидка форма на сайті Товариства. У нас сучасний та інформативний сайт, ми представлені в соціальних мережах, усі контролери та інспектори наших підрозділів користуються планшетами з програмою віддаленого доступу та працюють із базою внутрішніх даних дистанційно, створена геодезична карта електромереж компанії, білінг, електронний документообіг, сучасна сервісна платформа підвищеної пропускної спроможності дзвінків та контролю для кол-центру та ще багато інших програм. Постійно щось модернізується, щось розробляється. Нам, звісно, є ще куди рости, важливо, що є бажання, сили, знання і вміння це робити – розвиватися і прагнути бути першими. Ми змінюємо себе і Товариство на краще, і це головне, - наголосив Олег Самчук.

Закрыть