Заголовок сторінки

Історія енергетики Черкас розпочалася із того, що 30 листопада 1912 року на засіданні Черкаської міської думи було прийняте рішення  про будівництво електростанції постійного струму і освітлюваної мережі, яке затвердили 20 лютого 1913 року.

Після її будівництва були протягнуті мережі проводів та встановлено 1240 ламп (свічок Гефнера), довжина ліній складала 40 верст (42,6 км). Для абонентів було встановлено 5 живильних пунктів. Будівля електростанції збереглася і знаходиться на території по вул. Гоголя, 285, нині за цією адресою знаходиться головне адміністративне управління ПАТ "Черкасиобленерго".Станом на  1916 рік у Черкасах налічувалось 700 побутових абонентів. За 1 кВт годину вони сплачували 30 коп., залізнична станція і військова частина - по 25 коп., міський водогін та освітлювальна мережа - по 10 коп. Для порівняння, пуд (16 кг) пшениці тоді коштував 42 коп., пуд вершкового масла - 9 руб. 50коп., пуд яловичини - 3 руб.

У 1918 році на Черкаській електростанції працював один дизель-генератор, а у 1923 році стали до дії ще два. Весною 1925 року розпочався ремонт електромережі і в залі електростанції був змонтований перетворювач із постійного струму на змінний. Також була встановлена комірка і збудована перша високовольтна лінія в Соснівку, де розташували дві  трансформаторні   підстанції і проклали мережі до Будинку відпочинку і санаторію.

Восени 1927 року на Черкаську електростанцію з Німеччини надійшов дизель-генератор фірми «Крупп» потужністю 300 кВт. Одна з бельгійських фірм виконала прокладку кабельних ліній напругою 3000 В із будівництвом двоповерхових трансформаторних підстанцій. Генератори постійного струму №2 і №3 були демонтовані. Станом на 1928 рік у Черкасах було 22 км кабельних ліній та 18 трансформаторних підстанцій.

До 1929 року сумарна потужність досягла 1150 кВт і так станція пропрацювала  до початку німецької окупації 1941 року.Після звільнення Черкас від нацистських окупантів у грудні 1943 року почалася відбудова електростанції, і її директором був призначений Харченко М.Т. У березні 1944 року був відновлений перший генератор, у частково відновлену мережу міста подали напругу.

Наприкінці цього ж року відновили другий генератор потужністю 340 кВт, а в 1945 році було встановлено два дизель-генератори - фірми «Ентерпрайз» (США) потужністю 320 кВт і фірми «Ворінгтон» (Англія) потужністю 420 кВт.У 1948 році  мережа складалась із 16-ти трансформаторних підстанцій, 35-ти км низьковольтних мереж, 16-ти  високовольтних повітряних мереж та 40-ка  км кабельних мереж напругою 3000 В.Директором був Зубицький Ф.І., головним інженером - Давиденко І.Г. У квітні 1949 року директором було призначено Мільруда Я.Г. На прикінці 40-х років бригада з обслуговування електричних мереж складалась із 6 монтерів, 6 чергових дизельного цеху і 4 чергових електроцеху. Для виконання ремонтів використовували автомобіль «Мерседес-Бенц», однокінний віз та пристосування для встановлення дерев’яних опор.
У 1949 році був створений енергозбут, який очолив Суботін І.Є.

У 1953 році був встановлений дизель-генератор фірми «Національ» і потужність електростанції досягла до 1845 кВт. А у квітні 1954 року в залізничному тупику по вул. Ватутіна з'явився електровагон фірми «Ентерпрайз» (США) із дизель-генератором і вона зросла до 2260 кВт.

18 січня 1955 року була заснована базисна Черкаська електростанція. У 1956 році був установлений енергопоїзд типу Д-3000, від якого проклали лінії 6 кВ. Вони з’єднали міські електромережі і будівельну площадку заводу штучного волокна. У грудні 1956 року енерговагон був демонтований, а згодом із Брянська прибув ще один енергопоїзд із підвищувальним трансформатором. Поїзд працював для земснарядів, які намивали водозахисні споруди на берегах Дніпра і був переданий Черкаській базисній електростанції. В липні 1957 року електростанція перейшла в підпорядкування управлінню електричного господарства «Київенерго».1 липня 1960 року Черкаська електростанція перейшла в підпорядкування Електромеханічній раді народного господарства Черкаського економічного адміністративного району, а 17 жовтня 1960 року реорганізована в Черкаські електромережі. Директором був призначений Мільруд Я.Г.  Робота була важкою, не вистачало води, вугілля було поганої якості. Це постійно приводило до аварійних відключень, тому постійно доводилося знижувати навантаження та перерозподіляти його по фазах. Доходило до того, що розрізали рубильники та задіювали лише одну фазу для живлення значимих об’єктів. Ектромережі міста протягом 1960 року були переведені на напругу 10 кВ.

На початку 1960 року була створена диспетчерська служба та Черкаська міська дільниця, яка обслуговувала мережі міста Черкаси. 1 листопада 1960 року був введений в експлуатацію трансформатор 15 МВА на ПС «Черкаси».

29 квітня 1961 року було утворене Черкаське районне електричне управління (РЕУ) куди ввійшли «Черкаські електромережі». Директором призначили Кочеткова М.Ф.У серпні 1964 року було ліквідовано РЕУ «Черкасиенерго» та підпорядковано РЕУ «Київенерго». Також почав діяти Черкаський енергозбут, якйи очолив Гребенюк В.І.

14 серпня 1973 року директором Черкаських електромереж призначили Кононенка А.Ф., а з 10 листопада - Алексєєва В.В.

14 лютого 1978 року відповідно до постанови Ради міністрів України на території Черкаської області було створено три підприємства електричних мереж ПЕМ: Черкаське  Правобережне, Черкаське Лівобережне та Уманське. В той же час були створені райони електричних мереж (РЕМ). Черкаський міський РЕМ відносився до Черкаського Лівобережногого (ПЕМ). Першим його керівником був Предирко Я.Л., після нього цю посаду займали Алещенко О.І.,Дунавецький М.М.,Воронін С.І.,Власенкко Ю.П., Шевченко С.В.,Преслицький Р.А., Заврін В.А., Денісов В.О., Артеменко С.В., Ковальчук П.Л.,Заврін В.А.

Після створення в 1994 році ДЕП «Черкасиобленерго» адміністрацію ЧмРЕМ та енергонагляд було переведено в адмінприміщення по вул. Благовісній,166. При цьому технічні служби залишились на Гоголя,285. У 2002 році технічні служби були переведені в с. Червона Слобода.

У 2018 році з метою забезпечення надійності та підвищення якості електропостачання була введена в експлуатацію підстанція «Дніпровська», класом напруги 110/10 кВ. Потужність трансформатора, який встановлений на підстанції - 63 МВА (мегавольт-ампер). У відсотковому співвідношенні підстанція Дніпровська постачає електроенергію третині споживачів Черкас (приблизно 30-35% населення та підприємств обласного центру). Влітку 2019 року, після реформи електроринку, адміністрацію та енергонагляд перевели в село Чеовона Слобода, вул. Михайла Вербицького, 1.На сьогоднішній день ЧмРЕМ є структурною одиницею в складі ПАТ «Черкасиобленерго». Він обслуговує 120 тисяч побутових та 4 тисячі юридичних  споживачів із 135 тис. лічильників. Колектив складається із 299 осіб. Із них 136 - інженерно-технічні працівники та 163 робітників. Очолює РЕМ Вадим Трохимець.Влітку 2019 року відбулося урочисте відкриття оновленого Черкаського міського району електричних мереж.Задля покращення умов роботи для працівників підрозділу було проведено низку ремонтних робіт.За пів року кропіткої роботи, завдяки працівникам ВП «Черкасиенергоремонт», підрядним організаціям, вдалося створити гідні умови праці, а також підвищити комфорт та якість обслуговування споживачів.
Крім цього, РЕМ отримав новий службовий автобус, тож тепер працівники мають змогу доїжджати до роботи з комфортом, кондиціонером та без кондукторів.
Подбали і про комфорт відвідувачів. Зокрма, було осучаснено приміщення для прийому громадян. Зокрема, тепер  за послуги можна сплатити прямо у абонентському відділі РЕМ, скориставшись встановленим терміналом, а не шукати для цього банківське відділення.Також для зручності відвідувачів встановлено монітор, на якому можна побачити інформацію про наявні сервіси та послуги.
Нині підходить до завершення друга фаза капітальних ремонтів на території РЕМ, а саме в побутових приміщеннях і будівлі служби механізації та транспорту, також створена та облаштована кімната для прийому їжі персоналу.Працівники Товариства встигають не лише якісно виконувати свою роботу, а й брати активну участь у житті Товариства, зокрема, у спортивних заходах та оглядах-конкурсах бригад розподільних мереж і оперативно-виїзних бригад ПАТ "Черкасиобленерго". Так, минулого року команда Черкаського міського РЕМ зайняла перше місце у ХІХ обласній спартакіаді ПАТ «Черкасиобленерго».
Черкаський міський РЕМ – один із найбільших структурних підрозділів ПАТ «Черкасиобленерго». Це більше тридцяти відсотків загального споживання електроенергії по області з найбільшою кількістю побутових та юридичних споживачів. Колектив енергетиків Черкаського міського РЕМ – це віддані справі фахівці, які попри все залишаються вірними Товаристу та своєму покликанню. ПАТ «Черкасиобленерго» бажає колективу великих звершень, безаварійної роботи, реалізації запланованого та успішного розвитку Черкаського міського району електричних мереж.

Нагадуємо, Черкаський міський РЕМ знаходиться за адресою: с. Червона Слобода, вул. Михайла Вербицького, 1 (колишня вул. Чкалова, район Силікатного заводу). Телефони: (0472) 35-13-42, 43-75-52.

Графік роботи:
Пн-Чт: 07:30 - 16:45
Пт: 07:30 - 15:45
Обідня перерва:
12:00 -13:00
Сб-Нд - вихідний

Закрыть