Заголовок сторінки

Побутує думка, що шанс отримати ураження блискавкою – один на мільйон. Однак недооцінювати небезпеку, яку вона несе, не можна ні в якому разі. Достатньо лише пам’ятати, що по суті це електричний розряд довжиною декілька кілометрів, а її спалах має енергію, достатню, щоб запалити мільйон електричних лампочок по 100 Вт. Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму високої напруги.Слідувати правилам електробезпеки потрібно усім і постійно. А нині, коли почався період літніх гроз, ПАТ «Черкасиобленерго» нагадує жителям області про правила безпечної поведінки під час грози. Особливо важливо пояснити їх дітям.

Блискавка може бути досить небезпечною: у випадку, коли вона влучає в будівлю, то може виникнути пробій у електропроводці. Саме через це «горять» телевізори і виходять із ладу буквально всі електроприлади в домі, може навіть статися пожежа. Ще більш небезпечним є знаходження під час грози на вулиці. Стихія може спричинити провисання або обрив повітряних ліній електропередачі. Навіть наближаючись до таких проводів, що лежать на землі, перехожий ризикує отримати розряд струмом.

Дотримуйтесь елементарних правил безпеки.

Якщо під час грози ви знаходитесь удома:
- зачиніть усі вікна і двері, потурбуйтеся, щоб у приміщенні не було протягів;
- не стійте біля вікна;
- вимкніть та витягніть із розеток усі електроприлади;
- не користуйтеся мобільними пристроями (це ж правило стосується знаходження на вулиці);
- не підходьте близько до електропроводки, антен, водостоку.

На вулиці:
- тримайтеся подалі від металевих предметів та електроопор;
- якщо ви з мотоциклом чи велосипедом, від них теж краще відійти, бо в них багато металевих деталей;
- якщо гроза застала вас у машині, не виходьте з неї і закрийте вікна, опустіть антену радіоприймача;
- уникайте водойм. Удар блискавки поширюється довкола водоймища в радіусі 100 метрів. Інколи вона б’є в береги;
- небезпечно знаходитися і біля багаття, тому що в нагрітого повітря провідність для блискавки більша;
- уникайте високих дерев, особливо поодиноких, а надто дубів, тополь та сосен. Дуб узагалі вважається «улюбленим» деревом блискавок. Укриття краще шукати у балці чи в улоговині, при цьому слід сісти на землю, обхопивши ноги руками. Але уникайте глинистого грунту – він має високу електропровідність.
- у разі виявлення обірваного проводу повітряної лінії електропередачі не підходьте до нього ближче ніж на 8 м, за можливості організуйте охорону території та повідомте диспетчера ПАТ «Черкасиобленерго» або диспетчера району електричних мереж (телефони диспетчерів написані на розподільних щитах, силових шафах, трансформаторних підстанціях), чітко сповістивши при цьому місце пошкодження або зателефонувавши до кол-центру 24/7 Товариства за багатоканальними номерами (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48 (цілодобово).Цікаві факти про грозу і блискавку: 
• Щосекунди в усьому світі трапляється близько 100 ударів блискавок.
• Будучи електричним розрядом, блискавка спрямовується по шляху найменшого опору. Тому дуже часто вона вдаряє кілька разів поспіль в одне місце.
• Температура блискавки може досягати більше ніж 27 000 градусів за Цельсієм. Це майже в п’ять разів гарячіше, ніж поверхня Сонця.
• Середня довжина блискавки – 2,5 км, деякі ж розряди можуть розтягнутися на відстань до 20 км.
• Після грози в піску можна побачити скляні смужки. Це відбувається тому, що вдаряючи в піщаний грунт, блискавка сприяє утворенню скла.
• З уражених блискавкою дерев роблять музичні інструменти.
• В Україні найбільш грозовим місцем є Карпати. Найтривалішу грозу в Україні зафіксували в с.Селятин – вона тривала 37 годин. У той же час є цілий континент, де практично не буває гроз, це – Антарктида.
• 70% жертв блискавок – чоловіки.
• У тілі людини блискавка створює «коротке замикання», що впливає на серце, легені та нервову систему.
• Ознака того, що людина перебуває в електричному полі – волосся стало дибки та починає видавати легке потріскування
• По собі блискавка лишає на тілі шрами, які називають фігурами Ліхтенберга. Утворюються вони внаслідок розриву капілярів.

Не нехтуйте елементарними правилами безпеки, будьте обачними та пильними під час грози! Вчасно відкладений мобільний телефон чи вимкнений телевізор може врятувати Вас та Ваших близьких від сумних наслідків.

Закрыть