Заголовок сторінки

Кажуть, що бухгалтер – чи не головна людина на підприємстві після керівника. І недарма. Адже саме через бухгалтерію проходить кожен папірець, кожна зароблена сума і витрата. Про них є чимало жартів, їхню роботу вважають занадто складною і скрупульозною, однак без них не обходиться діяльність жодної компанії. Напередодні свого професійного свята «королеви цифр» нашого Товариства поділилися, чим для них є ця серйозна професія.

«Це свого роду творчість» 

Світлана Кульбашна – головний бухгалтер ПАТ «Черкасиобленерго». У Товаристві вона працює з 1994-го року, а на теперішній посаді – з 2004-го. За цих майже 27 років пам’ятає багато чого – і реорганізацію, і періоди занепаду, і часи підйому.–  Коли я тільки сюди прийшла, це була повністю державна установа, а точніше Черкаське Лівобережне підприємство електричних мереж. З часом відбулося об’єднання з Правобережним, внаслідок чого і утворилося обленерго. А згодом перейшли від акціонерного товариства до публічного акціонерного. На той час облік був не таким сучасним, як зараз, усе велося в книгах, на паперових носіях. Час ішов, все розвивалося, комп’ютеризувалося, і звітність теж.  З’явився програмний комплекс, який значно полегшив життя бухгалтерам, – розповідає вона.

Періоди в житті компанії бували різні. Наприклад, у 2000-му році була досить серйозна криза, не виплачувалися зарплати. Але люди все одно працювали, бо розуміли, що енергетика достатньо серйозна галузь, і від неї залежить добробут усього регіону.

Є світло в будинках – і здається, що по-іншому бути не може. А виявляється, може. Свого часу досить сильна стихія пройшла Уманським регіоном. А у 2018-му дуже постраждали Чорнобаївський та Золотоніський райони. Тоді ми зрозуміли цінність цього всього, пригадує Світлана Федорівна. – Зараз у Товаристві все стабільно, зарплати виплачуються вчасно, реалізується інвестиційна програма. І це добре, коли все стабільно.

З енергетикою Світлана Кульбашна пов’язала життя випадково, але аніскільки не жалкує про це. Для неї  ця робота стала, як вона сама каже, «другим життям», а Товариство – «другим домом». І додає вступаючи до інституту, як і всі, робила  несвідомий вибір, а після приходу сюди буквально закохалась у цю роботу.

Найбільше задоволення бухгалтеру приносить зведення балансу. Коли ти знаходиш ту копійку, яку дуже довго шукаєш, і все в тебе ідеально, все сходиться, то це справжній кайф, каже вона. – Це теж свого роду творчість, просто трохи інша, «цифрова».

Чому бухгалтерія – це не нудно

Бухгалтер це зосереджена, добросовісна людина, з певними навичками та знанням законів, зазначає Світлана Федорівна. Саме зміни у законодавстві і диктують «правила гри», тому знати їх  бухгалтер просто зобов’язаний. Словом, йому постійно потрібно бути «на хвилі», бо від цього залежить своєчасна оплата податків, подача декларацій, правильне відображення доходів. Інакше можуть бути серйозні наслідки.

Багато хто каже, що бухгалтерія – це нудно. Так, це рутина, але вона не нудна, якщо ти розумієш, що робиш. Так говорять лише ті, хто не працює в цій сфері. Вони думають, що у наших кабінетах завжди тихо, сумно і сидять злі жіночки, – посміхається Світлана Федорівна. – Звісно, це неправда. У нас усі дівчата досить позитивні, а ще вони чудові спеціалісти і йдуть у ногу з часом. Сама ж я, мабуть, дещо відрізняюся від класичного образу головного бухгалтера, може трохи занадто сучасна. Але інакше не можна – час іде, треба не стояти на місці,  а розвиватися та вдосконалюватися. Загалом для мене головне – щоб робота виконувалася вчасно, і щоб усе було ідеально. Люблю, коли все на своїх місцях.

Головний бухгалтер, тим більше такої великої організації, як «Черкасиобленерго» – це колосальна відповідальність. У роботу треба включатися без перебільшення постійно, 24/7, навіть удома. А проблеми і успіхи підприємства сприймаються вже як власні.

Часом бувало і страшно, не без цього. Не лише за себе, а за людей, за Товариство. А коли все налагоджується, ти розумієш – так і мало бути. Нині ж усе правильно і ідеально, – каже Світлана Кульбашна. – Бувають і моменти, коли радісно, іноді аж до сліз. Наприклад, пам’ятаю, як було приємно, коли нас визнали кращим платником податків.

«Відчуваємо гроші по-іншому»

Колектив бухгалтерів у ПАТ «Черкасиобленерго» достатньо великий. Це ж не лише відділ у Головному офісі Товариства, а ще й  по кілька фахівців у кожному із 23-х структурних підрозділів. І всім цим потрібно управляти.

Працівники, які до нас приходять, обов’язково повинні мати відповідну освіту та досвід, випадкових людей тут немає. Бо хто б що не казав, а робота ця достатньо серйозна, – говорить Світлана Кульбашна. – Поки діяльність підприємства не «ляже» на папір у вигляді цифр, важко говорити про те, що є якийсь результат. Тому можна сміливо стверджувати, що наша звітність – це індикатор проробленої роботи. От зараз ми всі старанно працюємо над звітом за пів року. 

Так склалося, що в основному професію бухгалтера обирають представниці прекрасної половини людства. Недарма ж саме слово бухгалтерія – жіночого роду. На всі структурні підрозділи «Черкасиобленерго» працює лише один чоловік-бухгалтер.

Мабуть, це тому, що жінки краще вміють розпоряджатися коштами, – з посмішкою говорить Світлана Кульбашна.

Загалом, для нас гроші – це в першу чергу цифри, – каже вона. – Ми їх бачимо і розуміємо не так, як звичайні люди, що звикли сприймати фінанси виключно як готівку. Колись ми починали з тисяч, а вже далі – мільйони, мільярди. Але в руках ми їх не тримаємо. От і виходить, що рахуємо величезні суми, але по суті для нас міняються лише цифрові показники.

Бухгалтер – це теж енергетик

Основи бухгалтерського обліку кілька століть тому придумав італійський монах Фра Бартоломео де Пачолі. Саме він опублікував книгу, де розтлумачував купцям сенс найпростіших бухгалтерських операцій – дебету, кредиту та балансу. Його ж вважають родоначальником подвійного запису. На щастя, зараз немає потреби тримати величезні книги і записувати в них усе, як то було колись. У сучасних бухгалтерів для цього є комп’ютери і спеціальні програми.

ПАТ «Черкасиобленерго» має багато підрозділів, і кожен займається своїми питаннями – хтось технічними, хтось комерційними. Але кожен рух тієї чи іншої служби все одно відображається у цифрах. Що б то не було – ремонт ліній, будівництво, реконструкція, завезли на склад опори – обов’язково треба віддати документ у бухгалтерію. А вже там  усе це заносять у бази даних і систематизують.

Головний бухгалтер Кам’янського РЕМ Олена Соломашенко працює у структурному підрозділі із 1999-го року. Спочатку була економістом, а із 2004-го зайняла нинішню посаду. Каже – мети пов’язати життя з енергетикою не мала, але тепер уже не уявляє без неї свого життя.Коли прийшла в енергетику, стала більше дізнаватися про цю галузь, відкривати для себе нове, – говорить вона. – Все, що тут відбувається,  ми маємо відображати на паперах і у цифрах. Тому, звісно, вникаємо у процес. У технічних питаннях може і не дуже орієнтуємося, але  в загальній діяльності – обов’язково.

Думку про те, що бухгалтер – один із  головних людей на підприємстві, Олена Юріївна підтримує. Каже, керівництво дійсно узгоджує з нею будь-які серйозні рішення, аби прорахувати результат та можливі ризики.

Хтось думає, що робота тут дуже спокійна і повільна. Але насправді в нас теж бувають «пікові» періоди, як у диспетчерів у період прийому показників. Зараз ось робимо звіт за перше півріччя. І це дуже відповідально, тому викладаємося на повну, щоб отримати точний результат, – додає вона. – Ми присвятили своє життя цій професії, тому і сумлінно виконуємо все, бо від нас багато залежить.

А от головний бухгалтер Чорнобаївського РЕМ Людмила Точена каже – щодня ходить на роботу, як на свято.У нашій роботі мені найбільше подобається взаємодія із колективом. Хоча ми й далеко від контролерів, інспекторів та людей, які працюють на лініях, наші, здавалось би, «сухі» цифри, з’єднуюсь їх усіх у єдине ціле. Звітність – це ж у першу чергу показник роботи всього РЕМу, - зазначає вона.

Головне в роботі бухгалтера – це точність, облік і взаєморозуміння з колегами, – додає Людмила Дмитрівна. Каже – в Товаристві були різні часи, однак обов’язок бухгалтера – за будь-яких умов виконувати свою роботу якісно і точно.

Щоб усі цифри сходилися

Всі бухгалтери ПАТ «Черкасиобленерго» – королеви точності і еталон уважності, – каже головний бухгалтер підприємства Світлана Кульбашна.  Саме такими і мають бути люди, які обирають цю професію. Сьогодні – їхнє професійне свято.

У цей день хочу побажати колегам, щоб цифри стали в їхньому житті надійними супутниками на шляху до подолання будь-яких перешкод, – говорить вона. – Їхня праця важка і відповідальна, і – хай не сумніваються – дуже цінується колективом Товариства. А ще – щиро бажаю, щоб завжди і у всьому був баланс – у житті, в душах, у справах. День бухгалтера – це день рівнодення дебета і кредита. День, коли всі цифри сходяться. Колеги, знайте – ви не дарма обрали цю професію. Нехай вона приносить вам максимум задоволення та дарує впевненість у завтрашньому дні.

Колектив ПАТ «Черкасиобленерго» вітає колег із професійним святом та бажає міцного здоров’я, великих звершень, успіхів в роботі та наснаги до життя!

Закрыть