Заголовок сторінки

 
У інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» провели прес-конференцію щодо проблем вітчизняних енергопостачальних компаній. Зокрема, говорили про невиплату заробітної плати працівникам обленерго. Серед спікерів – представники ПАТ «Черкасиобленерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання».
 
Голова первинної профспілкової організації ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Чорний поінформував, що черкаським енергетикам наразі виплачено 50% заробітної плати листопада місяця 2017-го року, а загальна сума фактичної заборгованості складає біля 85-ти млн грн.
 
Нагадаємо, серед усіх енергетичних підприємств, які мають заборгованість із зарплати, черкаське має перспективи подолання кризи. Так, за останні півтора місяці винайдена можливість виплатити тримісячну заборгованість, для товариства відмінені щодобові відрахування з поточного рахунку. Важливо, що стабілізувати стан компанії вдалося в умовах, коли робота комісії НКРЕКП наприкінці минулого року була фактично припинена.

- Порушені пункти п. 3.2. Колективного договору ПАТ «Черкасиобленерго», стаття 24 Закону України «Про оплату праці», стаття 115 Кодексу Законів про Працю України та стаття 43 Конституції України, - зазначив Олександр Григорович. - Що ще треба порушити, щоб була відповідна реакція від держави, адже результату немає півтора року!? До такої ситуації призвело те, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у межах своїх великих повноважень, встановлює для обленерго спочатку «нульові алгоритми», а потім «щодобові додаткові відрахування» з рахунку підприємства. Які б не були для цього причини, я підкреслюю, які б не були причини, НКРЕКП не повинне встановлювати алгоритм відрахувань коштів, який не дозволяє виплачувати заробітну плату працівникам, які працюють на стратегічному підприємстві з часткою акцій держави на рівні 71%!
У мене немає таких слів, які б передали ту соціальну напругу, ті складнощі та злидні, які переживає нині наш трудовий колектив. Уже звільнилася значна частина висококваліфікованих працівників, досвід та технічна обізнаність яких є надзвичайно цінними для енергетики Черкащини. Крім того, колектив ПАТ «Черкасиобленерго» перебуває у трудовому спорі через національну комісію посередництва та примирення, неодноразово вдавався до страйкових дій, працівники товариства перекривали автомобільні шляхи в місті й автомагістралі регіонального значення та інше. Наші звернення направлялися в усі існуючі в нашій державі інстанції, було звернення до Президента України, Верховної Ради, народних депутатів на 85-ти сторінках за 2,5 тисячами підписів.
Я хочу ще звернути увагу на те, що попри відсутність своєчасної виплати заробітної плати, спеціального одягу та взуття, інструментів та засобів захисту, трудовий колектив мужньо виконує свої обов'язки щодо забезпечення електропостачання та збору коштів за спожиту електричну енергію. У липні минулого року та січні 2018-го року трудовий колектив героїчно боровся із наслідками масштабних стихійних явищ, а збір коштів за куповану електричну енергію до ДП «Енергоринок» здійснює в обсягах понад 100%.
Але заборгованість із заробітної плати й досі існує. Тому, в черговий раз звертаємося до Вас, пане Президенте України, та Голови Верховної Ради України і просимо Вас, в межах своїх повноважень, сприяти у врегулюванню на законодавчому рівні питання щодо взаємовідносин НКРЕКП з енергетичними підприємствами країни для унеможливлення виникнення ситуацій, коли трудовий колектив стає заручником економічної, політичної або інших ситуацій та не отримує заробітну плату.
Мені прикро бачити позицію нашого шановного Міністра, до цього шановного, він на всіх виступах і на енергетичній комісії Верховної Ради підтримує-підтримує, і тут він дає таке заключення по цьому закону. Я не розумію, як так можна робити. Він практично, НКРЕКП наділене владою, закриває обленерго. Хто буде працювати, не отримуючи зарплатні? А ми працюємо уже більше півтора року,інші два роки працюють, при всьому тому у нас були страшні буревії, снігу навалило, дерев навалило, перемішало всі ці опори з деревами та проводами, люди мужньо відновлювали.
Тому я дуже прошу, шановні представники засобів масової інформації, як дивлюся новини, у нас показують про все, але саме у новинах на центральних каналах, на жодному, я не чув проблему взагалі. Чотири обленерго в Україні, це ті котрі я знаю, ми та Харків, мають одну проблему. Я вважаю, терміново потрібно змінювати законодавство у тому плані, що які б там не були проблеми, людям має бути зарплатня, а решта - розбирайтеся у правовому полі хто що зробив, хто винен і що робити. Тому що іншого виходу немає. Не може так тривати безкінечно.  
 
Голова первинної профорганізації ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» Наталія Лапигіна наголосила, що ситуація у їхньому регіоні ускладнюється роботою в умовах військових дій. Через заборгованість перед ДП «Енергоринок» НКРЕКП застосовує штрафні санкції: з грудня 2016-го року встановлені щодобові відрахування, розмір яких у кілька разів перевищує кошти, які надходять від споживачів. З лютого 2017-го року рахунки підприємства арештовані, встановлений триденний режим роботи, скасовані премії, надбавки, доплати, заохочення тощо. Рівень середньомісячної заробітної плати у поточному році знизився вдвічі. Так, заборгованість із заробітної плати за 11 місяців 2017 року і січень 2018 року склала майже 179 млн грн. 
 
- На сьогоднішній день у компанії працює 3 тисячі 160 працівників, до війни було 6,5 тисяч. Окрім того, з серпня 2017 року товариство не перераховує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Унаслідок цього працівники просто лишилися соціального пакету, гарантованого державою. Фонд соціального страхування не зараховує страховий стаж працівникам товариства за місяці, у яких не відбулася оплата ЄСВ, відмовляє у видачі пільгових путівок на реабілітацію після тяжких хвороб, спецвзуття та індивідуальних засобів захисту, - говорить вона. - Ми підтримуємо та ініціюємо «закон 7390». Його суть у тому, що оці відрахування, які НКРЕКП встановлює для підприємств-лектропостачальників, повинні передбачати енергокомпаніям якийсь мінімум на заробітну плату, на обов’язкові платежі, на матеріали, на паливо, для того, щоб справджувати свою діяльність. Заробітна плата - це гарантія, яка має бути обов’язково.
 
Заступник голови обласної профспілкової організації ПАТ «Запоріжжяобленерго» Володимир Заїка переконаний, що голодний енергетик – це нонсенс.
 
- Ви уявляєте, яка відповідальність покладена на робітників, електромонтерів, на диспетчерів.  Це робота з підвищеною небезпекою, вониуправляють дороговартісним обладнанням, - наголосив Володимир Заїка. - Ця робота пов’язана з ризиком для життя. І уявляєте напівголодні енергетик, електрик, диспетчер приходить на зміну. По-перше, це психологічно дуже важливий момент, людина має буди абсолютно уважною, адекватною. Про що він думає? П’ята частина колективу пішла, кращі спеціалісти. Вони йдуть на інші заводи, їдуть до Польщі: якщо ти працівник обленерго, у тебе є статус, тебе приймуть з обіймами на будь-якому підприємстві, ми втрачаємо кращі кадри. Зібрати і виховати таких працівників дуже важко, на це знадобляться роки. Треба терміново виправляти ситуацію, якщо погасне світло, погасне усе, і без кваліфікованого персоналу зробити щось буде неможливо.    
 
За результатами зустрічі трьома енергопостачальними компаніями було підписане звернення до Президента України Петра Порошенка та  Голови Верховної Ради України Андрія Парубія.
 
Закрыть