Заголовок сторінки

ПАТ «Черкасиобленерго» приєднало до мереж сонячну електростанцію потужністю 40 МВт. Черговий об’єкт зеленої енергетики розташований в селі Вітове, на Чигиринщині.

Територія, на якій розміщена станція, вражає масштабами і охоплює більш ніж 80 га. Це вже друга сонячна електростанція в області лише за останній місяць. Перша запрацювала в Кам’янці. Розвиток зеленої енергетики на Черкащині став можливим завдяки підтримці норвезьких інвесторів.
На урочистості з нагоди відкриття завітали партнери проєкту, представники місцевої громади та інші гості. Серед них – посол Норвегії в Україні Ерік Сведал, генеральний директор Scateс Ukraine Аліна Свідерська, голова правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олег Самчук, голова Черкаської облдержадміністрації Олександр Скічко, генеральний директор Чигиринської електростанції Scateс Ukraine Максим Бовсуновський, міський голова Чигиринської ОТГ Віктор Харченко та інші.Як розповіла генеральний директор Scateс Ukraine Аліна Свідерська, проєкт будівництва сонячної електростанції був технологічно складним, втім завдяки спільним зусиллям усіх партнерів його вдалося успішно реалізувати.

- На Чигиринщині проєкт будівництва сонячної електростанції та її приєднання до електричних мереж системи розподілу почали реалізовувати з березня 2019 року. Сам процес реалізації мав всебічну підтримку та сприяння зі сторони органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, - зазначила генеральний директор Scateс Ukraine Аліна Свідерська.Загалом, проєкт виявився технологічно складним, тому нам була дуже необхідна співпраця з енергетичною компанією. Приємно, що спільно з ПАТ «Черкасиобленерго» нам вдалося зробити такий важливий внесок в розвиток зеленої енергетики. Символічно, що сонячна електростанція побудована на місці колишньої атомної станції, втім відтепер замість неї працюватиме сонячна електростанція, яка є енергетикою майбутнього.Задля приєднання сонячної електростанції до електричних мереж ПАТ «Черкасиобленерго» здійснило технічне переоснащення ПС 150/35/10 кВ «Орбіта» та будівництво двох ПЛ-150 кВ «Обіта – Грінтеко-СЕС».Роботи з технічного переоснащення ПС 150/35/10 кВ «Орбіта» та будівництво двох ПЛ-150 кВ фінансувались частково за рахунок коштів, отриманих від ТОВ «Грінтеко СЕС», як плата за приєднання до електричних мереж. Вартість даних робіт становила 139 мільйонів гривень з урахуванням вартості проєктних робіт.В рамках реалізації приєднання сонячної електростанції ТОВ «Грінтеко СЕС» ПАТ «Черкасиобленерго» здійснило реконструкцію РУ-150 кВ ПС 150/35/10 кВ «Орбіта» з встановлення необхідного комутаційного обладнання, виконало реконструкцію релейного захисту та автоматики, перевлаштувало будівельну частину підстанції, збудувало двоколову ПЛ-150 кВ довжиною 3,7 км.За словами генерального директора Чигиринської електростанції Scateс Ukraine Максима Бовсуновського, будувалась сонячна електростанція близько двох років.- Сьогодні урочистий день відкриття співпав з першим днем генерації цієї електростанції. Хочу щиро подякувати усім партнерам, які допомогли реалізувати цей проєкт. Також вдячний ПАТ «Черкасиобленерго» за оперативність та якість усіх виконаних процесів, - розповів Максим Бовсуновський.Під час урочистостей Голова Черкаської облдержадміністрації Олександр Скічко наголосив, що має на меті створити привабливий інвестиційний клімат на Черкащині і сподівається, що Черкаський регіон буде і надалі плідно працювати з інвесторами і норвезьким інвестором зокрема.
- Дуже приємно чути, коли іноземні інвестори говорять, що саме на Черкащині нам найбільше допомагали, що ПАТ «Черкасиобленерго» є прикладом якісної співпраці для інших областей. Інвестиційні ворота Черкащини відкриті до нових пропозицій, і для мене, як для очільника області, це найважливіше. Також важливо, щоб Черкащина наповнювалась інвестиційними проектами, які на сьогоднішній день несуть не лише місію робочих місць, податків, а й глобальну мету щодо поліпшення екологічної ситуації в Україні і в цілому в світі. Ми рухаємося у правильному напрямку і маємо відповідати європейським стандартам. Тому сьогодні робитимемо все, щоб екологічна ситуація на Черкащині поліпшувалась, - зауважив Олександр Скічко.До усіх присутніх звернувся також посол Норвегії в Україні Ерік Сведал.- Як представник посольства я дуже радий представляти компанію Scateс, яка багато інвестує в розвиток зеленої енергетики. Ми сподіваємось, що і надалі будемо продовжувати обмінюватись досвідом. Для того, щоб Україна залишалась справді незалежною, необхідні реформи та інвестиції від міжнародних партнерів. Норвегія у свою чергу постійно підтримуватиме Україну в її територіальній цілісності та незалежності, - зазначив Ерік Сведал.Загалом встановлено понад 60 тисяч сонячних панелей. Вартість проєкту склала майже два мільярди гривень.
- В першу чергу хочу подякувати компанії Scateс Solar за те, що обрали саме Черкаський регіон. Черкащина – це серце України і черкаська місцева громада, як і Кабмін та Президент України, зацікавлені в тому, щоб зробити її інвестиційно привабливою. Компанія ПАТ «Черкасиобленерго» намагалась створити максимально комфортні умови для норвезького інвестора. Як оператор системи розподілу ми гарантуємо безперебійну подачу електроенергії в мережі України для подальшої її доставки до споживача. Зі свого боку ми повністю підтримуємо розвиток зеленої енергетики на Черкащині і зробимо все можливе для її розвитку в загальній кількості електроенергії, виданої в електромережі області, - зазначив голова правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олег Самчук.Нині ж сонячна електростанція почала повноцінну генерацію. Сонячні панелі «Грінтеко СЕС»через лінію 150 кВ передають електроенергію в енергосистему.- Перед початком будівництва сонячної електростанції ми виконували розчистку майданчика, демонтаж залізобетонних конструкцій: близько 10 тисяч кубів бетону було видалено з майданчику та використано як матеріал для внутрішніх доріг. Загалом весь проєкт охопив чотири в одному: сонячна електростанція, підстанція «Грінтеко СЕС» на території сонячної станції, підстанція «Орбіта» та лінії електропередач. ПАТ «Черкасиобленерго» стали повноцінним партнером в нашому проєкті, в усьому нам допомагали і ми успішно реалізували ту частину, яка без них була б неможлива, і зараз все обладнання працює на повну потужність, - зауважив сайт-менеджер компанії Scateс Solar Андрій Ладижев.Після урочистої церемонії перерізання стрічки усі присутні мали можливість побачити реконструкцію підстанції «Орбіта». За словами заступника начальника служби електропідстанцій ПАТ «Черкасиобленерго» Віктора Павленка на підстанції «Орбіта» окрім основного обладнання значно поліпшили умови працівників, провели ремонтні роботи приміщення та на території.Екскурсію для гостей провів директор з інвестицій та перспективного розвитку ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Бращенко.
- З моменту, коли ПАТ «Черкасиобленерго» підписало договір про приєднання з дочірньою компанією Scateс Solar ТОВ «Грінтеко СЕС», ми усвідомлювали, що маємо забезпечувати надійні та якісні показники електроенергії під час передачі від виробника до споживача. Була здійснена величезна робота ще на стадії проектування. На підстанції «Орбіта» було встановлено обладнання напругою 150 кВ : вісім елегазових вимикачів, 24 роз’єднувача напругою 150 кВ з проводами, дев’ять трансформаторів напруги, дев’ять трансформаторів струму, 15 обмежувачів перенапруг, два високочастотних загороджувачі, в розподільчому просторі 35 кВ встановлено дев'ять обмежувачів перенапруг. Під час реконструкції релейного захисту та автоматики було встановлено додатково 31 комірку - повідомив директор з інвестицій та перспективного розвитку ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Бращенко.Заступник директора технічного з високовольтних мереж ПАТ «Черкасиобленерго» Валентин Бурла зауважив, що підстанція «Орбіта» є одною з передових підстанцій Черкаської області.
- Таких підстанцій в нас ще ніколи не було, ми реконструювали її в досить короткі терміни. Все було якісно організовано та виконано, - розповів Валентин Бурла.Дуже задоволений модернізацією «Орбіти» і персонал підстанції.
- Я переконаний, що якісне обладнання та всі умови, які тут створені, надихатимуть на безаварійну роботу, - підсумував черговий електромонтер підстанції 150/35/10 кВ «Орбіта» Валентин Мальований.Нагадаємо, свій шлях в Україні компанія Scateс розпочала у 2017 році. Загалом сонячні електростанції, як в експлуатації, так і на стадії будівництва розташовані в Київській, Черкаській та Миколаївській областях. Завдяки загальній потужності у 336 МВт вони вже забезпечують електроенергією близько 160 тисяч домогосподарств.Усі партнери проєкту переконані, що зелена енергетика продовжуватиме свій розвиток в Україні, і для цього кожен з них на своєму рівні максимально сприятиме розвитку енергетики майбутнього і загалом поліпшенню екології як на Черкащині, так і в Україні в цілому.

Закрыть